Udruženje za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima Banja Luka registrovano je 370 korisnika (lako, umjereno, teže i teško zaostalih), što sa članovima njihovih porodica čini preko 1400 članova. U rješavanju brojnih problema, organizacija je od 2001. godine do danas postigla brojne uspjehe i dobitnik je niza priznanja za svoj rad, kako od domaćih, tako i od stranih organizacija. Od 2011. godine nosilac je statusa organizacije od značaja za grad.
«Našim najvećim uspjehom smatramo projekte realizovane u sklopu projekta ‘Reformisanje sistema i struktura režima centralne i lokalne socijalne politike u Bosni i Hercegovini’. To su projekti aktivnosti u zajednici (PAZ projekti ) kroz koje smo realizovali dva projekta sa kojima smo pokrenuli dvije usluge. Kroz njihovu realizaciju mjenjali smo zakone, postavili metodologiju partnerstva u zajednici i stvorili konkretan proizvod, a to su usluge», ističu u ovom udruženju.
Navode dalje projekat „SUNCOKRET”, koji je realizovan tokom 2003. i 2004. godine, a koji je kao rezultat imao uključivanje djece sa težim onesposobljenjem u predškolsko vaspitanje i obrazovanje.
«Tako je 2006 godine sa radom započeo vrtić Marija Mažar u Banja Luci u kojem su smještena djeca sa težim onesposobljenjem», ističu u udruženju.
I na kraju u uspjehe se svakako ubraja i projekat ONIX, projekat realizovan tokom 2004 i 2005. Riječ je dnevnom zbrinjavanju odraslih lica sa intelektualnim teškoćama, odnosno projektu u sklopu kojeg je zapravo počelo rješavanje tog problema.
«Usluga je 2006. godine postala prošireno pravo socijalne zaštite u lokalnoj zajednici, a 2012. godine je ušla u Zakon o socijalnoj zaštiti RS da bi 2016. godine ONIX i zvanično postala usluga socijalne zaštite rješenjem Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske. To je socijalna usluga za odrasla lica sa intelektualnim teškoćama koji su korisnici tuđe njege i pomoći i nesposobni za samostalan život i rad. Doprinosi boljem kvalitetu života lica sa intelektualnim teškoćama, podržava njihov ostanak u porodici i zajednici, podstiče očuvanje i korištenje potencijala razvijajući i unapređujući vještine važne za svakodnevni život u skladu sa potrebama, a u bezbjednom i podsticajnom okruženju, njihovim porodicama obezbeđuje mogućnosti za redovne radne aktivnosti i brigu o članu porodice bez socijalne izolacije i na kraju priprema ih za život u zajednici i stanovanje uz podršku kada ostanu bez roditelja», kažu u Udruženju.
Kao model radnog angažovanja i zapošljavanja lica sa intelektualnim teškoćama kroz zaštitne radionice, Udruženje je 2003. godine pokrenulo i rad eksperimentalne zaštitne radionice za izradu ekološkog didaktičkog materijala Radionica se sada nalazi u sklopu Centra za dnevno zbrinjavanje pod nazivom ONIX čiji su korisnici u njoj angažovani.
«Trenutno radimo na lobiranju da u Republici Srpskoj bude usvojen zakon o socijalnom preduzetništvu i uspostavljena usluga stanovanja uz podršku. Tada se može reći da smo zaokružili jedan proces u životu ove populacije od rođenja do kraja života», kažu u Udruženju.
Brojni projekti koji su nakon toga realizovani, bili su samo nadogradnja ovim uslugama. Izdvojićemo neke od njih:
-Spolna edukacija djece i mladih sa mentalnom zaostalošću u cilju prevencije njihove zloupotrebe. Projekat je od 1306 projekata izabran među 60 najinovativnijih za Jugoistočnu Europu od Erste Fondacije.
-Projekt „Akcija mladih u zajednici“ finasiran od strane Evropske unije u sklopu “IN-Implementacija UN Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom u BIH”. Udruženje od 2006 godine učestvije u izradi Alternativnog izvještaja o poštovanju Konvencije o pravima djeteta i član je mreže „Snažniji glas za djecu“.
-Projekt „Blue eqality“ susret mladih sa invaliditetom Rovinj 2018 i radionice na temu turizam dostupan za sve finasiran od Erasmus + u kojem su učestvovale Srbija, Slovenija, Bosna i Hercegovina i Hrvatska kao aplikant