„Analiza nedostataka i unapređenja oblasti socijalnih usluga i socijalnih inovacija za ranjive grupe“, realizovana je u okviru projekta „Bolja socijalna uključenost kroz osnaženu IRIS mežu organizacija civilnog društva“, koji je finansiran od strane Evropske unije, a njeni rezultati su predstavljeni na javnim slušanjima održanim u Brčkom, Sarajevu i Banjaluci.
Posljednje od tri javna slušanja održano je u Banjaluci 16. septembra, a prethodila su mu javna slušanja u Sarajevu 31. avgusta i Brčkom 01. juna 2021.
Svim javnim slušanjima su prisustvovali predstavnici lokalne vlasti i institucija, SDI opština, IRIS BiH mreže, predstavnici civilnih organizacija, a u Brčkom i predstavnici Delegacije Evropske unije.
Učesnici Javnog slušanja upoznati su sa najvažnijim dijelovima ovog dokumenta koji se sastoji od pet poglavlja:
- Uvod u analizu,
- Socijalne usluge za vulnerabilne grupe u Bosni i Hercegovini,
- Socijalne inovacije i razvoj socijalnog preduzetništva u Bosni i Hercegovini,
- Uticaj pandemije COVID-19 na sistem socijalne zaštite,
- Zaključci i preporuke institucija iz oblasti socijalne zaštite i organizacija civilnog društva pružaoca socijalnih usluga.
Cilj analize je identifikacija nedostataka u odnosu na trenutnu situaciju,kada je riječ o zakonskim okvirima o socijalnim uslugama za ranjive grupe.
Glavni zaključak je da socijalnu zaštitu u Bosni i Hercegovini, kao djelatnost od opšteg interesa za društvenu zajednicu, karakteriše preopterećenost velikim obimom posla (naročito administrativnim), svakodnevno usložnjavanje socijalnih potreba, veliki broj korisnika, nedostatak specijalizovanih i razvojnih ustanova, nedovoljan broj stručnih radnika i realan rizik njihovog profesionalnog sagorijevanja, kao i nedostatak adekvatnog monitoringa i evaluacije.
„Analiza nedostataka i unapređenja oblasti socijalnih usluga i socijalnih inovacija za ranjive grupe“ dostupna je OVDJE.