Glavni aplikant: LIR Civilno društvo (LIR CD) – Ko-aplikant: Arbeiter-Samariter- Bund Deutschland e.V. (ASB)
Period implementacije: januar 2019.- oktobar 2020.
Projektni iznos: 192,507 EUR
Geografsko područje: Bosna i Hercegovina
Opšti cilj: Podrška demokratiji i ljuskim pravima kroz promociju, zaštitu i poštovanje prava djece kroz podršku civilnog društva i vladinih organizacija.
Specifični ciljevi: 1) Povećati uticaj civilnog društva kroz osnaživanje OCD-a koje se bave zaštitom prava djece kroz aktivno učestvovanje u promociji i zaštiti ljudskih prava, 2) Slijediti zajedničke planove za zaštitu ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava djece i demokratski pristup prevenciji vršnjačkog nasilja, 3) Uključivanje u strukturirani građanski dijalog sa vladama na svim nivoima kroz promociju politika kreiranih da zaštite ljudska prava i predstave mehanizme promocije antidiskriminacijskih pitanja.
Ciljne grupe:
1) OCD: a) najmanje 10 OCD-a koji se bave zaštitom prava djece će graditi svoje kapacitete kroz obuku, zagovaranje i učestvovanje u IRIS mreži; b) najmanje 10 OCD/organizacija na lokalnom nivou će dobiti nepovratna sredstva kroz male grantove za aktivnosti zagovaranja; c) najmanje 10 OCD-a koje se bave zaštitom prava djece dobiće obuku o zagovaranju protiv dikriminacije.
2) Ugrožena djeca: žrtve vršnjačkog nasilja i nasilja protiv djece, djeca migranti i djeca Romi, djeca u riziku.
3) Korisnici politika: a) Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH i institucija Ombudsmana za ljudska prava BiH, b) najmanje 3 ministarstva za izbjeglice i raseljena lica koja su zadužena za implementaciju politika ljudskih prava na entitetskom i nivou Brčko distrikta; c) najmanje 3 ministarstva koja su zadužena za implementaciju zdravstvenih i socijanih politika u BiH; d) najmanje 10 zvaničnika direktno informisanih o prednostima partnerstva između OCD i vlade u oblasti ljudskih prava.
Projektne aktivnosti:
Komponenta 1: Jačanje OCD-a koje se zalažu za odbranu prava djece
- Izgradnja partnerstva i koordinacioni sastanci
- Mali grantovi
- Instrument stručnog ocjenjivanja kao alat za praćenje procesa rada na pravima djece na obrazovanje, zdravlje i socijalnu zaštitu
- Akademija ljudskih prava
- Organizovanje Žive biblioteke kao instrumenta za zaštitu i promociju ljudskih prava i poštovanja ljudskog digniteta
- Obuka OCD-a u oblasti zaštite ljudskih prava djece za zagovaranje antidiskriminacijskih mjera
Komponenta 2: Uticaj na socijalnu politiku i podizanje svijesti
- Procjena nedostataka – ljudska prava ugrožene djece
- Javna saslušanja za predstavljanje procjene nedostataka
- Godišnji alternativni izvještaj za praćenje napretka
- Antidiskriminacijska kampanja zagovaranja
- Promocija uloge OCD-a u procesu donošenja odluka /studija slučaja inovativne zaštite i promocije prava djece
- Medijska kampanja podizanja svijesti javnosti o zaštiti i promociji prava djece
Projektni rezultati: R1. Povećan kvalitet OCD-a koje štite prava djece kroz aktivnosti izgradnje kapaciteta/Akademiju, obuku i male grantove koji čine OCD odgovornijim partnerom u sektoru ljudskih prava; R2. Uspostavljene zajedničke agende za zaštitu ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava djece i demokratski pristup prevenciji vršnjačkog nasilja kroz kontinuirano praćenje –kontrolne izvještaje, sektorsku evaluaciju i medijsku kampanju; R3. Adresirana ljudska prava i inicijative civilnog društva za povećanim uticajem na zaštitu i promociju prava djece kroz partnerske sastanke, javna saslušanja, medijske kampanje i akcije zagovaranja predviđene malim grantovima; R4. Ostvaren uticaj na javne reforme namijenjene zaštiti prava djece u BiH kroz provedenu kampanju zagovaranja protiv diskriminacije i lokalne akcione planove.