Naziv projekta: Udruživanje snaga za radna mjesta i stabilnost: Podrška ugroženim osobama u BIH kroz javno/privatno/civilno partnerstvo
Trajanje projekta: 1. septembar 2023. – 31. avgust 2026. (36 mjeseci)
Donator: Njemačko savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ)
Partneri: Gradovi/Općine/Opštine Teslić, Vareš, Goražde, Zavidovići, Travnik, Trebinje
Opšti cilj: Doprinijeti održivom lokalnom socioekonomskom razvoju i integraciji ranjivih pojedinaca, posebno žena i mladih, u BIH.
Specifični ciljevi:
1.Jačaju se kapaciteti za saradnju i razmjenu između javnog, privatnog i civilnog sektora u oblasti promocije zapošljavanja i lokalnog razvoja u 6 ciljnih gradova/opština, kao i na nacional-nom nivou u BIH.
2.Postojeće lokalne institucije i organizacije u 6 ciljnih opština/općina (npr. Biroi za zapošljavanje, opštinski odjeli za ekonomska/socijalna pitanja, pružaoci poslovnih usluga i organizacije civilnog društva) povećavaju svoje kapacitete za pružanje efikasnijih usluga i podršku zapošljavanju ranjivih pojedinaca.
3. 360 ranjivih pojedinaca (posebno žena i mladih) iz 6 ciljnih opština poboljšavaju svoja znanja i vještine i omogućeno im je da se zaposle/samozapošljavaju.
4. Na kraju projekta, lokalnoj izvršnoj agenciji LIR CD je omogućeno da bolje podrži ranjive pojedince, posebno žene i mlade u riziku, u skladu sa ciljevima projekta.
Ciljne grupe/zainteresovane strane:
360 ranjivih pojedinaca (sa posebnim fokusom na ranjive žene i mlade u riziku) 108 predstavnika OCD-a i predstavnika relevantnih javnih institucija u ciljanim gradovima/opštinama
Glavne aktivnosti:
Projekat doprinosi održivom socio-ekonomskom razvoju u BiH kroz javno/privatno/civilno partnerstvo kroz integrisani pristup koji obuhvata SARADNJU, OBRAZOVANJE i OTVARANJE RADNIH MJESTA.
1. Osnivanje lokalnih odbora za socio-ekonomski razvoj i Konferencija zainteresovanih strana na nacionalnom nivou sa predstavnicima javnog/privatnog/civilnog sektora (SARADNJA).
2. Izgradnja kapaciteta za predstavnike javnih institucija, lokalnih pružalaca poslovnih usluga i civilnog društva.
3. Izgradnja kapaciteta korisnika kroz stručno usavršavanje, stručnu praksu i karijerno savjetovanje (OBRAZOVANJE).
4. Osposobljavanje korisnika za upravljanje poslovanjem i zelenom ekonomijom (EDUKACIJA).
5. Obezbjeđivanje materijalnih/kapitalnih dobara za samozapošljavanje ili zapošljavanje u lokalnim kompanijama (OTVARANJE RADNIH MJESTA).
Rezultati:
1.1. Do kraja projekta, 360 ranjivih pojedinaca, posebno žena i mladih u riziku, poboljšava svoje radne mogućnosti u 6 ciljanih gradova / opština.
1.1.1 Na kraju projekta, 90 od 360 ranjivih pojedinaca su samozaposleni i podržavaju svoje porodice.
1.1.2. Na kraju projekta, 90 od 360 ranjivih pojedinaca zaposleno je u postojećim lokalnim kompanijama i podržava svoje porodice.
1.2. Podržane lokalne institucije, biroi za zapošljavanje, centri za socijalni rad, lokalno civilno društvo i poslovni centri u 6 ciljnih opština nude poboljšane poslovne službe i službe za zapošljavanje za povezivanje potencijalnih poslodavaca i nezaposlenih mladih i žena.
1.3. Na osnovu razmjena u 6 odbora za lokalni razvoj i informacija iz tržišnih studija, 6 projektnih opština revidira i usvaja relevantne strategije/lokalne akcione planove do kraja projekta koji podržavaju zapošljavanje i socijalnu inkluziju ranjivih grupa.
1.4. LIR CD aktivno učestvuje u reviziji relevantnih strategija/lokalnih akcionih planova u oblasti zapošljavanja i socijalne inkluzije u 6 projektnih opština, koristeći znanja stečena tokom obuke osoblja.